English Deutsch
coût du test de drogue de cheveux http://belgiquepharmacie.be/ Boris pasternak Docteur Jivago

Penzion, kam se budete vracet jako domů

Zkuste si vybavit slova, popisující lesy – například hluboké, rozlehlé, majestátní, šumící, voňavé, prosluněné … a právě takové jsou Brdské lesy; lesy téměř nedotčené civilizací. Četli jste knihu Kája Mařík? Pokud ano, udělali jste si určitě o tomto kraji krásnou představu. Ale on takový není – je mnohem hezčí.

Pár kilometrů od Příbrami je obec jménem Láz a v ní stojí dva penziony, pojmenované Kunc I. a Kunc II. – to proto, že hostiteli zde jsou manželé Kuncovi. Nejsou to nějaké sterilní, neosobní hotely, kde se vám sice dostane perfektních služeb, ale ze kterých se vytratilo takové to teplé lidství a domácí pohoda. Představte si penziony v rodinných domcích uprostřed zahrad, spravované dvojicí sympatických lidí, kde se budete cítit jako doma. Pohrajete si s domácích pejskem nebo kočičkou, večer si uděláte oheň a budete se dívat na čisté nebe plné hvězd. Toto povídání napsal návštěvník, který bydlel u Kunců již třikrát a byl pokaždé velmi spokojen.

Ubytování je příjemné a komfortní. Pokoje jsou velké, světlé a moderně zařízené. K dispozici jsou kuchyňky s vařičem a chladničkou. V zimě příjemně hřeje ústřední topení. A co ocení zejména turisté – teplé vody na sprchování je vždy dost. V létě mohou návštěvníci večer posedět u ohně na zahradě, v zimě přijde vhod sklenka svařeného vína vypitá v pohodlí a teple u krbu.

Do Lázu přijedete autobusem Praha-Láz Jamky,Příbram-Láz; pokud přijedete autem, lze parkovat přímo u objektů. V obci je hospoda a krámek se smíšeným zbožím, v létě je k dispozici přírodní koupaliště, na kterém si v zimě zabruslíte. Co hosté ocení – cesta k penzionu je dobře značena již od příbramské silnice.

U Kunců mohou strávit krásnou dovolenou všichni – rodiny s malými dětmi, pěší turisté, cyklisté i běžkaři.

A kam mohou zamířit? Mohou relaxovat na zahradě penzionu – ale les láká prakticky za humny. Pár kilometrů od Lázu jsou v lesích dvě vodní díla – nádrž Láz a Pilská nádrž. Nesmí se v nich sice koupat, ale krajina kolem je nádherná. Lesy křižují úzké asfaltové silničky, po kterých se krásně jezdí na kole. Pan Kunc, sám náruživý cyklista, ochotně poradí, kam a kudy jet a rád navrhne trasy těm, kdo zdejší kraj neznají.

Za návštěvu bezesporu stojí město Příbram. Pokud vás láká tajemné podzemí, určitě si vyhraďte jeden den na návštěvu příbramských dolů. Opravdu to stojí za to – můžete sjet do podzemí po pravé hornické skluzavce či se v hlubinách země projet pravým důlním vláčkem. V muzeu pak poznáte nelehký život horníků. A oč hlouběji jste sestoupili do podzemí, o to výše pak vystoupáte na nádhernou Svatou horu.

Přívětivé městečko je Rožmitál pod Třemšínem. Vydáte se tu po stopách Jakuba Jana Ryby, autora nesmrtelné České mše vánoční. V lese nad městem stojí pomník v místě, kde se naplnil Rybův tragický osud, nad nímž se stále vznáší řada otazníků. A když už tu jste, určitě nezapomeňte vystoupit na horu Třemšín, nejvyšší v této oblasti.

Hezký celodenní pěší výlet vás zavede do Vysoké u Příbrami. Zde je v zámečku obklopeném velikým parkem muzeum Antonína Dvořáka, který v obci žil dvacet let a nedaleké lesní jezírko jej inspirovalo natolik, že u něj složil operu Rusalka.

Pokud vás lákají stará řemesla, navštívíte vodní hamr v Dobřívi. Zde v žáru pecí a dunění obřích kladiv, poháněných vodní silou, vznikaly předměty a nástroje denní potřeby – sekery, pluhy, obruče ke kolům. A vy tu poznáte, jak pracné bylo vykovat dnes tak samozřejmou věc, jako je obyčejný hřebík. Smutné místo je památník Vojna – dostupný spíše pro cyklisty. Býval tu tábor pro „převýchovu“ politických vězňů v padesátých letech.
Ale dosti nepříjemného. Krásně je v Brdech a dobře se bydlí u Kunců … Tento kraj opravdu chytí za srdce – a kdo se sem podívá, bude se rád vracet.

Povídání zapsal J.Lapáček